AKTYWA

Historia Firmy

Tradycja przedsiębiorstwa sięga przełomu lat 50-tych i 60-tych, gdzie ówczesna działalność opiewała o przewozy towarów masowych pod szyldem PKS-u Jarosław jako jego placówki. Następnie stopniowo zaczęto wprowadzać ruch osobowy, który głównie stanowił dowóz pracowników do zakładów na terenie Leżajska i pobliskiej Sarzyny.

Na koniec lat 60-tych przypada lokalizacja nowego placu dworca autobusowego obok stacji kolejowej w samym środku miasta, a  po pewnym czasie zostaje oddany do użytku budynek dworcowy z całym zapleczem i poczekalnią dla podróżnych.

Początek lat 70-tych, to rozkwit nowych, dużych zakładów pracy w Leżajsku, a zatem zwiększone potrzeby przewozowe z okolicznych miejscowości, jak i zmiana jednostki macierzystej na PKS Łańcut – ze względu na nowy podział administracyjny kraju.

Lata 80-te sprzyjały dużemu rozwojowi przewozów pasażerskich. Sukcesywnie wprowadzono kursy średniodystansowe powyżej 50 km ułatwiając bezpośrednie połączenia w regionie. Powstanie różnorodnego przemysłu dobrze wpływało funkcjonowaniu transportu towarowego, ale jak się okazało nie na długo.

Lata 90-te to likwidacja taboru ciężarowego ze względu na konkurencyjność przewozów prywatnych, pierwsza próba usamodzielnienia się oraz zmiana siedziby firmy usytuowanej od początku w dawnych przyklasztornych zabudowaniach do typowej bazy transportowej po STW mieszczącej się przy ulicy Nad Stojadłem w dzielnicy przemysłowej miasta Leżajska.

1 stycznia 1999r to najbardziej pamiętna i przełomowa data w działalności firmy – powstanie PPKS Leżajsk i nowe wyzwania za tym idące:

– odbudowa i modernizacja szybko starzejącego się taboru,

– dalsza i gruntowna poprawa warunków oczekiwania na dworcu autobusowym zapoczątkowana w kwietniu 1998 r,

– szereg nowych inwestycji na terenie zajezdni,

– zakup kilku autobusów o większej liczbie miejsc siedzących i wyposażeniu ponadstandardowym jak np. klimatyzacja, celem świadczenia usług w przewozach międzynarodowych,

– przejęcie przewozów szkolnych i dowozów gimnazjalnych nie tylko w powiecie leżajskim, ale i w ościennych gminach innych starostw,

– świadczenie krajowych usług turystycznych w różnych formach.

Na 1 lipca 2002 przypada kolejna ważna data – prywatyzacja firmy – PKS Leżajsk Sp. z o. o. Wraz z tym wchodzi nowy pakiet inwestycyjny, który umożliwia rozbudowę zaplecza technicznego na terenie zajezdni, a co za tym idzie wprowadzenie nowych – nie prowadzonych dotychczas działalności usługowych dla wszystkich użytkowników pojazdów.

Jako pierwsza firma przewozowa w regionie południowo-wschodniej Polski od pierwszego dnia istnienia spółki wprowadza najnowszej generacji kasy fiskalne(blileterki autobusowe) Emar 105 we wszystkich posiadanych autobusach i kasach dworcowych.

Zakupiony zostaje również fabrycznie nowy, wysokopokładowy  autobus marki MAN – pierwszy tego typu w okolicy – przeznaczony wyłącznie na usługi poza rozkładem jazdy oraz nieco mniejszy ale równie nowoczesny marki „Solbus”, jak też 16 miejscowy bus marki „Mercedes”

Firma posiada wykwalifikowaną kadrę pracowników oraz miłą i przyjemna obsługę autobusów – zatem nie pozostaje nic innego jak zaprosić Państwa do korzystania z naszych wszechstronnych usług.